Dorostenci v zakončené sezóně dosáhli historicky nejlepšího výsledku v této věkové kategorii v našem klubu.  Starší dorost se umístil na hezkém třetím místě Krajského přeboru a mladší tuto soutěž vyhrál. Zeptali jsme se na proběhlou sezónu jednoho z tria trenérů Goj, Slovík, Pietrasz, jak hodnotí výkony dorostenců.

Uplynulou sezónu asi můžete hodnotit jako úspěšnou? Starší dorost se umístil na třetím místě a mladší ve své kategorii soutěž vyhrál.

To ano, sezóna byla dobrá, jak výsledkově tak i herně. Trošku jsme doufali, že vyhrají soutěž i starší dorostenci. To se nám bohužel nepovedlo z mnoha důvodů, ale jsme v celku spokojeni.

Co chybělo ještě k většímu úspěchu ve starší kategorii?

V první řadě jsme ani jednou neporazili oba soupeře, kteří se umístili nad námi. V podzimní části bych to připisoval ne zcela koncentrovaným výkonům mužstva a podceněním soupeře a zápasu samotných. V jarní části sezóny jsme si na tyto soupeře herně věřili a do zápasů již vstupovali koncentrovaněji. Bohužel nám nebylo z hůry přáno a výsledkově jsme tyto zápasy nezvládli, i když jsme si vytvořili hodně příležitostí ke vstřelení branky a nebyli jsme určitě horším mužstvem. Dalším faktorem bylo i to, že jsme celou jarní část sezóny řešili absenci hráčů, ať už z důvodu zranění nebo nemoci. Na závěr nám ještě odjeli se školou do zahraničí někteří hráči na studijní pobyt a my jsme měli problém složit mužstvo dohromady. Nakonec jsme to nějak zvládli.

V mladší kategorii to asi všechno klapalo?

Taky to nebylo úplně bez problémů, ale tam to do sebe všechno tak nějak zapadlo a nakonec si to kluci svými výkony uhráli.

Co vás trápilo v mladší kategorii?

Na začátku přípravy jsme se docela těšili na sezónu, už z toho důvodu, že se nám rýsoval docela široký kádr mladšího dorostu. Hodně hráčů nám totiž končilo v kategorii žáků a měli nakročit do dorostu. Těšili jsme se na to, že to zlepší přístup a nasazení hráčů v tréninku a to i ve starší kategorii. Chtěli jsme totiž natrvalo posunout některé výkonnostně silné hráče do starší kategorie, abychom tam byli silnější. Vytvořili bychom prostor pro příchozí mladší kluky, na práci s nimi v tréninku, bez tlaku a s cílem na jejich výkonnostní růst. Z toho jsme se ovšem hodně brzy probudili. I když jsme s nově příchozími hráči komunikovali a byli dohodnuti s většinou, že se s námi začnou připravovat, tak z jejich strany dohoda neplatila a postupně buď skončili se sportem a někteří se objevili v jiném klubu. Toto je také jeden z momentů, když to vezmu zpětně, který rozhodl o tom, že se nám ve starší kategorii nepovedlo soutěž vyhrát.

Nakonec ale mladší dorostenci zvládli soutěž vyhrát. Takže zůstali ti správní kluci?

To ano… Za jejich výkony, přístup k zápasům a výpomoc starší kategorii si tu radost z titulu mistra zaslouží. Všichni do jednoho přispěli svými výkony k úspěchu. V kádru jsme měli věkem ještě i tři starší žáky. Ti také přispěli svým dílem k úspěchu a myslím, že si nemůžou stěžovat, že dostali málo prostoru. Všichni si zahráli dostatečně.

Je někdo z hráčů, kterého chcete vyzdvihnout za jeho výkony?

V mladší kategorii je to celé mužstvo, které v omezeném počtu hráčů přehrálo všechny soupeře. V několika zápasech ke konci sezóny jsme neměli ani hráče na střídání, protože někteří vypomáhali starším dorostencům a nechtěli jsme je přetěžovat. Každý z hráčů přispěl svými schopnostmi. Jeden z motorů mužstva byl Honza Klvaček, který od nás odchází do jiného klubu a příští sezónu s ním už nebudeme spolupracovat, což mně hodně mrzí. O jeho odchodu jsme prakticky věděli celou jarní sezónu, kterou poctivě odtrénoval a odehrál. Je to pracovitý fotbalista, který si na nic nehraje a má fotbalové srdce pro mužstvo. Takového hráče chcete mít v mužstvu. Samozřejmě mezi mladšími byli i další, kteří tvořili silnou kostru mužstva. Třeba na rozhraní staršího a mladšího dorostu hráli mladíci Franta Knispel a Tomáš Kijonka, kteří byli vždy oporami v sestavě mladšího dorostu, ale neztratili se ani mezi staršími. Nebo i Dominik Prymus, který se nám bohužel v polovině jarní sezóny zranil a nemohli jsme ho herně využít. Nesmíme zapomenout ani na našeho nejlepšího střelce Issu Mbaye, který dával krásné branky. Některé by mohly aspirovat na gól měsíce. Také náš další střelec Marek Frais svým flegmatickým stylem klamal soupeře a kromě vstřelených branek i branky připravoval pro druhé. Na krajích hřiště nám běhali stále ve sprintu a odvážnými výpady zásobovali přihrávkami naše střelce Petr Hvojník a oba bratři Jan a Jakub Goluchové. Ve středu hřiště řešil složité situace a čistil prostor Richard Góralík. Na kraji obrany ač malý vzrůstem předváděl velké výkony Radim Malik. Z druhé strany mužstvo podporoval, seč mohl Daniel Dinelli. Samozřejmě důležitý článek mužstva byli brankáři. V podzimní části hodně prostoru v bráně dostal věkem ještě žáček Petr Danečko, který měl z toho trochu obavy, ale popral se s danou situací, jak nejlépe uměl. Na podzim nám v bráně také pomohl Vojtěch Hondl, kterého jsme si našli jako posilu do brány v H. Žukově a v zimě nám odešel do Třince. Dalším brankářem, který nám hodně pomohl v jarní části a mohl prodat své zkušenosti z těžkých zápasů v Karviné je Daniel Foltyn. Ještě bych přidal ve hře velmi snaživého našeho dalšího benjamínka Matyáše Kabiesze. A v podzimní části nám také pomáhali dva fotbalisté, kteří skončili svou činnost a to Adrian Polak a Alexandr Pavlovec. Takže všichni byli něčím důležití pro mužstvo. Doufám, že jsme na nikoho nezapomněli.

A co hráči ve starší kategorii.?

Taky bych řekl celé mužstvo, i když vždycky to nebylo ideální. Každý s hráčů měl své dobré i špatné momenty. Asi nejstabilnější výkony měl Robin Witosz, který v jarní části byl pro mužstvo stejně důležitý jako u mladších Honza Klvaček. Mohl bych jmenovat další kluky a přidat malý komentář jako u mladších, ale to bychom měli na dlouho. Snad se nikdo s nich neurazí. Udělám to, až vyhrají titul. ☺ Nesmím ale v tomto ohledu zapomenout na všechny mladší dorostence, kteří starším herně pomáhali, jak jen to šlo. Doufám, že to všem ukázalo, že mužstvo není jeden, dva nebo šest hráčů. V našem případě to byli oba kompletní dorosty. Tedy asi 36 hráčů, kteří se různě za sezónu protočili, a každý z nich byl stejně důležitý pro tým.

V dorostenecké kategorii touto sezónou končí čtyři hráči z důvodů dovršení tohoto věku. Takže vám většina kádru zůstane pohromadě. Můžete být příští sezónu ještě silnější?

Silnější bychom mohli být. Záleží na tom, jestli se nám nerozutečou kluci. Jak zjišťujeme, někdo nám většinu kluků obvolává a snaží se je zoufale stáhnout do jiného klubu. Pokud by kluci zůstali pohromadě, srovnaní v hlavě a pracovali by na sobě, mohli by být znovu úspěšní. Je to hlavně na nich a samozřejmě musí být zdraví. My jako trenéři jim můžeme pomoci v tréninku najít tu správnou cestu k úspěchu. V tomto ohledu budeme spíše řešit složení mladší kategorie dorostenců, abychom mohli důstojně odehrát soutěž. Možná bychom mohli využít příležitost a touto cestou bychom chtěli pozvat všechny kluky ve věku od 14 do 16 let, kteří by chtěli hrát u nás fotbal, ať se u nás objeví na tréninku. Informaci kdy trénujeme, získají na klubu.

Ale abychom nezapomněli na ty čtyři hráče, teď již v mužské kategorii, kteří končí v dorostu. Je to brankář Marek Zagóra, obránci Martin Kovařík a Jan Mrázek. Také náš útočník Denis Zelinka. Chtěli bychom jim poděkovat a popřát hodně dalších sportovních a životních úspěchů.

Ještě něco na závěr?

Chtěl bych poděkovat za spolupráci svým spolutrenérům a vůbec všem lidem, kteří nám byli nápomocni po celou sezónu. Také všem našim fanouškům, kteří nás podporovali. Užijte si hezké léto…

trenér dorostu Patrik Goj