Fotbalisté Sportovního klubu Horní Suchá zakončili podzimní část mistrovských soutěží sezóny 2023/24. Přestože boje o mistrovské body skončily, v klubu i je nadále rušno. Jednotlivé kategorie neustále trénují na místním hřišti s umělým trávníkem i v tělocvičnách a halách, mládežnické celky se připravují na účast v sérii turnajů zimní halové ligy pořádané Okresním fotbalovým svazem. V podzimní části sezóny reprezentovali náš Sportovní klub dvě družstva dospělých, družstva staršího a mladšího dorostu, mladších žáků, starší a mladší přípravky a nejmenší děti z fotbalové školičky. O tom, jak probíhaly podzimní boje na mistrovském kolbišti a jaký je výhled do jarní části sezóny hodnotili trenéři jednotlivých kategorií.

Muži A se představili v Moravskoslezské 1.A třídě, sk. B, mužstvo přes léto prošlo obměnou, kdy skončili trenérské ikony Zdeněk Menoušek, a po bez přestávek více než 22 letech, trenérský nestor a hornosušský srdcař Jaromír Bebenek. Oběma za skvělou práci děkujeme! Kormidlo A mužstva převzali mladý progresivní trenér Ondrej Hančin ml. spolu se svým otcem Ondrejem Hančinem st. Vedoucím družstva zůstal Tomáš Zima, který v průběhu podzimu oslavil jubileum 50 let, tímto mu ještě jednou gratulujeme. V létě ukončili aktivní hráčskou kariéru také tři velké opory, kapitán Honza Janovský, Roman Kubját a Ivo Kisel. Jejich zkušenosti a výkony na hřišti chybí, ovšem z klubu neodešli, neboť se přesunuli k výchově hráčů naší mládeže. Děkujeme! A mužstvo mužů skončilo v první polovině soutěže na 10. místě tabulky. Trenér Ondrej Hančin hodnotí: „Celkově mám z podzimu hodně rozporuplné pocity, čekal jsem, že budeme mít o pár bodů více a hlavně, že naše předvedená hra bude lepší. Bohužel v létě bylo málo času na to, abych kluky dostatečně poznal a zapracoval věci, na kterých budeme v zimě tvrdě pracovat. Dnes už vím, kde nás tlačí bota a co budeme chtít změnit. Pokud kluci budou zdraví, pochopí, co po nich chceme, budou poctivě trénovat, povede se nám vhodně doplnit kádr, zvýšit konkurenci, bez které se kluci posouvají mnohem pomaleji a mnohem rychleji jsou uspokojeni, tak jsem přesvědčen o tom, že na jaře budeme tabulkou stoupat. Na druhou stranu jsem strašně rád, že se nám povedlo zapracovat další dva 18leté a jednoho dokonce 16letého kluka do našeho mužstva. Celkově si myslím, že je daleko větší potenciál v našem kádru, než jsme v podzimní části předvedli, ale to už je můj úkol, jak to z kluků dostat. To bude náš hlavní cíl zimní přípravy. Máme suverénně nejmladší tým z celé soutěže, chybí nám zkušenosti, ale ty se musíme pokusit nahradit nasazením a bojovností. Děkujeme všem za podporu!“

Druhým družstvem dospělých na naše B mužstvo mužů, které našemu klubu dělá opravdu radost a vzorně jej reprezentuje. Naše béčko startuje v okresním přeboru Karviná, ve kterém si vede velmi dobře, kdy po podzimu jsou v tabulce na 3. místě se čtyřbodovou ztrátou na první Dětmarovice, které naši hráči v posledním domácím utkání smetli výsledkem 4:0. Béčko trénuje osvědčené duo Tomáš Konesz a Marek Szelong, neboli horosusští „Mourinho a Trappatoni“, jak se jim říká. Vedoucím družstva je svědomitý Jiří Volf. Také Marek Szelong oslavil v uplynulém období jubileum – 50 let. Mimo to se také stal dědečkem vnuka Mathea, který se narodil stylově, v průběhu utkání se Slovanem Havířov, což všichni přítomní ocenili dlouhým potleskem, což mnohé zúčastněné stejně jako dědu Marka dojalo – život mnohdy píše krásné příběhy. A jak trenéři hodnotí podzimní část: „Naši hráči nám udělali velkou radost, celý podzim tvrdě dřeli v tréninku i v zápasech a umístění na špici tabulky je pro všechny sladkou odměnou. V zimní přípravě nebudeme zahálet a kvalitním tréninkem se připravíme na to, abychom i v jarní části soutěže hráli na špici tabulky.“

Družstva staršího a mladšího dorostu Moravskoslezský krajský přebor. A zejména starší dorostenci si vedou velmi dobře, neboť se pohybují na špici tabulky bojují o postup do divize! Družstva dorostu vede osvědčený trenérský triumvirát Patrik Goj, Tomáš Pietrasz a Jan Slovík. Starší dorostenci hrají velmi kvalitní fotbal a na výsledcích je to znát, nebýt smolné prohry ve Frýdku Místku, mimochodem jediné, byli by první právě před frýdecko-místeckou Lipinou. I tak 2. místo dává naději, že jarní část soutěže bude velmi napínavá a naši dorostenci se poperou o vítězství v už tak vysoké soutěži, kterou nehrají ani velká města našeho okresu jako jsou např. Orlová, Český Těšín či Bohumín. Mladší dorostenci bojují kromě soupeřů také s nedostatkem hráčů v družstvu, i tak dokázali bodovat a s jedenácti body okupují 12. místo krajského přeboru.

Družstvo mladších žáků hraje v okresním přeboru pod vedením trenérů Petra Fišera a bývalého kapitána A mužů a více než stonásobného reprezentanta České republiky ve futsalu, bronzového medailisty z Mistrovství Evropy a účastníka Mistrovství světa Honzy Janovského. Právě jeho sportovní a životní zkušenosti jsou velikou devízou při výchově našich mládežníků. Výsledky utkání nejsou u mládežnických celků prioritou, tou je zejména osvojení správných návyků, kterou budou moci uplatnit v dospělém fotbale, či v osobním životě. Podzim hodnotí jeden z trenérů Petr Fišer: „Ve velice nabité soutěži OP ml. žáků čítající 16 mužstev obsadili naši mladíci doplnění o hráče st. přípravky 9.místo s plusovým skórem 54:37 a tímto ukončili podzimní část. V zimní přestávce nebudeme zahálet a budeme pokračovat v rozvoji a zdokonalování herní činnosti našich svěřenců. Tímto bychom chtěli poděkovat obci Horní Suchá a všem činovníkům klubu za vytvoření skvělých podmínek, ve kterých můžeme rozvíjet talent našich mladých nadějí. Také bychom chtěli poděkovat rodičům za jejich velikou podporu při našich domácích i venkovních zápasech.“

Veliký progres je v posledním období patrný u kategorie přípravek. Ve třech kategoriích starší přípravky, mladší přípravky a školičky je zapojeno zhruba 60 dětí, což je opravdu skvělé číslo. Je to nápor jak na materiální, tak personální zajištění, ovšem všichni v klubu jsou za to nesmírně vděční a doufají v další rozvoj těchto kategorií. Na konci prázdnin absolvovaly týmy přípravek soustředění v Kunčicích pod Ondřejníkem, které proběhlo velmi dobře zejména i díky skvělé podpoře rodin Firlů, Kiselů a Kubjátů, kteří trenérům pomohli se zajištěním. Hodnocení starší přípravky provedli trenéři Honza Chrobok a Roman Kubját: Celou podzimní část sezóny nás těšila vysoká tréninková účast, která se projevila významném výkonnostním progresu všech hráčů. Kluci od začátku sezóny pochopili, co po nich chceme a tréninky i utkání měly patřičnou úroveň. Odehráli jsme spoustu zápasů, ve kterých jsme předvedli kvalitní výkony. I když se nám některé zápasy nepodařily dotáhnout do vítězného konce, z čehož byli kluci zdravě naštvaní, byli jsme pro většinu soupeřů vyrovnanými soky. Naše výkony nás nakonec vynesly do lepší skupiny, kterou budeme hrát na jaře. Přes zimu chceme pořádně potrénovat, abychom naše hráče zase posunuli výš, a ti tak byli na tuto výzvu dobře připraveni. Několik hráčů již nakouklo do mladších žáků a musíme říct, že se určitě neztratili. Vidíme, že máme do dalších sezón na čem stavět.“

Mladší přípravka obdobně jako ta starší předváděla v tréninku i v zápasech kvalitní výkony s obrovským zápalem. O rozvoj dětí se stará trenérské duo Tomáš Sobek a Jarda Rychtařík.

Nejmenší naděje dělají své první sportovní krůčky ve fotbalové školičce vedli trenéři Daniel Orlický, Pavel Přichystal a Petr Bebenek, který v případě potřeby pendloval mezi starší přípravkou a školičkou. Hodnocení nejmenších nadějí provedl trenér Pavel Přichystal: „Základem každého klubu by měla být mládež a náš klub v tomto směru není výjimka. Díky obrovské snaze trenérů mladší a starší přípravky se podařilo zajistit velký počet malých fotbalových nadšenců nejen z řad kluk, ale také dívek. Z tohoto důvodu se šéftrenér mládeže rozhodl otevřít další oddíl. Díky věkovému průměru jej pojmenoval Školička. Školička se začala scházet pod taktovkou dvou trenérů na konci srpna 2023. Cílem tohoto projektu, je především probudit v dětech radost z pohybu a zaset pomyslné semínko, které postupem času vyroste k fotbalové lásce. Tréninky probíhaly na našem fotbalovém stadioně dvakrát týdně a kluci i holky se na ně vždy těšili. Naší nejmenší fotbalový nadšenci se učí úplné základy pohybu, koordinace svého těla a také první dotyky s míčem. Díky jejich vzornému přístupu a viditelným pokrokům už mají za sebou své první přátelské utkání, proti stejně mladým dětem naší sousední obce Albrechtice. Na dětech byla znát nervozita z neznáma a zcela jistě u nich převládla radost ze hry. Nyní se s dětmi, díky chladnějšímu počasí potkáváme v místní hale. Na všech našich malých fotbalistech jde vidět velké zlepšení, ačkoli jsou na samém začátku svého fotbalového života. Nejdůležitější je to, aby to děti bavilo a měli chuť se po všech stránkách zdokonalovat.“

Sportovní klub Horní Suchá se podílí i na zajištění jiných než fotbalových akcích, v průběhu následujícího období se mino jiné klub zúčastní skvělé obecní akce rozsvícení vánočního stromu, bude spolupořádat Štěpánský běh Horní Suchou či uspořádá tradiční Sportovní ples. Je třeba poděkovat všem, kteří se podílí na fungování klubu od vedení, před trenéry až po servisní tým, bez kterého by to v klubu prostě nefungovalo. Veliký dík také patří partnerům a sponzorům klubu, tradičně obci Horní Suchá, která se díky významné dotaci podílí na chodu klubu, a díky jejíž investici byl v nedávné době vybudován v areálu našeho stadionu zavlažovací systém využívající srážkovou dešťovou vodu. Děkujeme!