Obnova samostatného klubu
Po integraci, která trvala plných 15 let a odloučení v r. 1990 od města Havířova, se začalo sportovní dění v Horní Suché oživovat. V roce 1991 se jednota stává právnickým subjektem jako občanské sdružení, současně se mění název na TJ Důl František Horní Suchá. Sdružuje 624 členů. Sportovní a tělovýchovná činnost byla soustředěna do oddílů kopané, tenisu, odbíjené, šachů, softbalu, bassebalu a nohejbalu.
Změny po roce 1989 vyžadovaly změny ve způsobu vedení tělovýchovné jednoty. Rozhodující podmínkou pro fungování sportu v Horní Suché bylo samofinancování oddílů.Bylo nutné se rozloučit s oddíly, které trpěly finanční nekázní a neochotou podřídit se vedení TJ. Postupně ukončily činnost oddíly softbalu, bassebalu, karate, pro nedostatek zájemců i oddíl šachů.
Spojení oddílu kopané s FK Baník Havířov bylo velmi nešťastné, dá se nazvat likvidačním. Slib, že kopaná v Horní Suché zůstane zachována, nebyl dodržen a dvouleté období bez fotbalu skončilo dluhy a vypovězením smlouvy ze strany tělovýchovné jednoty dolu František.
Po tzv.době temna TJ dolu František poctivou prací svých věrných příznivců znovu ožila a pokračovala ve sportovní činnosti. Významným počinkem pro sportovní činnost bylo převedení sportovních pozemků a budov do vlastníctví Tělovýchovné jednoty dolu František. Cílem funkcionářů TJ je sportovní zařízení a sport v Horní Suché udržet, samozřejmě je to otázka financí a poctivé práce všech, kteří to se sportovní činnosti myslí vážně. Provedla se rekonstrukce hlavní travnaté plochy hrazena z důlních škod. Rekonstrukci provedla firma Zelený pažit. Touto rekonstrukcí, jejíž součástí je i automatické zavlažování, splňuje hlavní travnatá plocha nejvyšší sportovní nároky na pořádání fotbalových utkání.