Zápasy tohoto týdne
žádný zápas
Zápasy příštího týdne
žádný zápas
Hlavní partner
05.01.2021

Filip Kux - rozhovor s klubovým odchovancem

Filip Kux - rozhovor s klubovým odchovancem

TJ Depos Horní Suchá se může pyšnit solidní mládežnickou základnou. Cílem a filosofií klubu je odchovance zapracovat do týmu mužů. Přinášíme Vám první ze série rozhovorů s odchovaci hornosušského fotbalu, kteří momentálně za muže Horní Suché hrají.

 

Dnes již dospělý muž, který reprezentuje místní fotbalový klub v Horní Suché a prohání obránce soupeřů našeho mužského týmu. Spousta pamětníku si ho umí ještě vybavit jako malého kluka, který začínal s fotbalem v našem klubu na jaře roku 2007. Filipa jsme oslovili, abychom si popovídali, jak na celý jeho dosavadní fotbalový život nahlíží, aby se podělil s našimi fanoušky o své vzpomínky, názory a dojmy.

 

 

 • S prvními fotbalovými krůčky jsi začínal v našem klubu v sedmi letech. Jaké vzpomínky máš na toto období..?

Na toto období vzpomínám velmi dobře. Měli jsme s klukama super partu, trenéři nás hodně naučili a myslím si, že to byl dobrý start do mého fotbalového života.

 

 • Kdo tě k fotbalu přivedl..?

Dá se říct, že náhoda. Jednou se mě můj kamarád zeptal, jestli nechci s ním hrát fotbal právě za Horní Suchou a já souhlasil.

 

 • Když vzpomeneme na tvou fotbalovou cestu přes všechny věkové kategorie, tak musíme zmínit skutečnost, že jsi vlastně hrál na skoro všech postech na hřišti včetně brankáře. Takže jsi vlastně takový fotbalový univerzál. Na kterém postě ti to nejvíce vyhovovalo..?

Momentálně je to hrotový útočník, ale například v dorostu mě nejvíce bavil stoper.

 

 • Převážně celý svůj fotbalový život hraješ v místním klubu v Horní Suché. Bylo ale i období, kdy jsi zkoušel štěstí ve vyšších žákovských soutěžích v MFK Karviná. Jak na toto období vzpomínáš..?

Za Karvinou jsem hrál 5 let a myslím, že toto období mi dalo v mém fotbalovém životě opravdu nejvíce, jak zkušeností, tak i fotbalových dovedností.

 

 • Při návratu zpět do našeho klubu, jsi postupně opustil post brankáře a začal jsi spíše hrát v poli. Co bylo impulzem k tomuto tvému rozhodnutí..?

Bude to znít divně, ale už jsem nechtěl "jenom stát v brance", ale chtěl jsem více běhat a potkávat se s míčem. Občas mi trenér umožnil nastoupit jako útočník proti "slabším" soupeřům a tehdy viděl můj potenciál. Od té doby střídám posty v poli a do brány už jsem se nevrátil.

 

 • Jako brankář jsi nastupoval na hřiště prakticky ve velké části své fotbalové kariéry, během které jsi absolvoval spoustu těžkých zápasů v nejvyšších soutěžích žákovské i dorostenecké kategorii. Na tomto postě jsi získával mnoho cenných zkušenosti. Což mně přivádí k myšlence, že bys tyto zkušenosti možná mohl prodat v mužském týmu Horní Suché. To znamená, že už tě post brankáře neláká ani v mužské kategorii.?

Úplně bych tuto možnost nezahazoval. Vše záleží na okolnostech a trenérech. Samozřejmě by to chtělo nějaký čas na trénink, abych se do toho zase zpátky dostal. V zásadě tam kde trenéři uznají, že budu největším přínosem pro mužstvo, tam se budu snažit odevzdat maximální výkony, tak abychom jako tým byli úspěšní.

 

 

 • Teď jsi stabilním členem kádru v mužském týmu. Jakou máš vizi, cíle, ambice v tomto směru..?

Tak určitě chci nadále nastupovat v základní sestavě. Dále bych chtěl s týmem vybojovat postup do vyšší soutěže. Myslím si, že podmínky v klubu k tomu jsou příznivé. Je to jen na nás hráčích, jak nám to půjde na hřišti.

 

 • V dospělé kategorii již hraješ dva roky. Vnímáš rozdíl mezi dorosteneckým a mužským fotbalem..?

Já osobně, jsem s přechodem do vyšší kategorie moc problémy neměl, ale myslím si, že mužský fotbal je o dost rychlejší, běhavější a hlavně tvrdší.

 

 • Je nějaký hráč, jehož hru obdivuješ, nějaký tvůj fotbalový vzor?

Líbil se mi způsob hry Thierryho Henryho, když hrál za Arsenal a z brankářů je to Gianluigi Buffon.

 

 • Jak prožíváš momentální pandemickou situaci a s tím souvisící jiný tréninkový cyklus..?

Pro mě už je fotbal nedílnou součásti života a vadí mi, že se s klukama na hřišti nemůžu potkávat. Snad se vše brzy vrátí do normálu.

 

 • A jak se udržuješ v této nepříjemné době v kondici?

Momentálně nijak, ale od nového roku bych chtěl začít běhat a častěji chodit na hory.

 

 • Když netrávíš čas fotbalem a ve světě není coronavir, jak trávíš jinak volný čas..?

Většinu svého volného času trávím se svou přítelkyní nebo s kamarády. Když mám čas, tak v televizi sleduji zápasy Premier League.

 

 • V roce 2021 bude náš klub oslavovat 90 let od založení. Měl bys pro něj nějaké přání.?

Klubu bych přál hodně pozitivních fanoušků, mnoho bodů, vstřelených branek, a minimálně ještě dalších 90 let úspěšné existence.