Zápasy tohoto týdne
žádný zápas
Zápasy příštího týdne
žádný zápas
Hlavní partner
10.01.2021

Roman Kubját - rozhovor s klubovým odchovancem

Roman Kubját - rozhovor s klubovým odchovancem
Rozhovor s odchovanci TJ Depos Horní Suchá v dresu mužů - díl druhý.
Druhý díl série rozhovorů s hráči mužů Horní Suché, kteří zároveň ve svém klubu začínali, Vám přestavíme Romana Kubjáta.
 
ROMAN KUBJÁT
Řízný obránce Horní Suché Roman Kubját je na hřišti i mimo něj veliký srdcař. Absolvent Vysoké školy báňské pracuje na dráze, kde má za parťáky spoluhráče Kubu Pietrasze a bývalého trenéra mužů Mirka Zedníka. S manželkou Míšou vychovávají dceru Rozárku.
 
• ROMANE, JAKÉ BYLY TVÉ FOTBALOVÉ ZAČÁTKY?
Docela náročné, tehdy v roce 2000 nebyla v Horní Suché žádná přípravka (přípravka byla v Horní Suché založena v roce 2007 - pozn. aut.) Začal jsem trénovat někdy v první třídě a rovnou s mladšími žáky, kde byla většina kluků o dost starších než já. Ale vydržel jsem, postupně se naučil nějaké základy a začal hrát i zápasy. Sice se nám výsledkově vůbec nedařilo, ale i tak mě to bavilo.
 
• KDO TĚ K FOTBALU PŘIVEDL?
K fotbalu mě přivedl můj taťka. Od mala jsem se s ním chodil dívat na zápasy mužů v Horní Suché. Jednou se mě zeptal, jestli nechci taky hrát fotbal a za chvíli jsem už byl na prvním tréninku.
 
• V HORNÍ SUCHÉ HRAJEŠ PŘEVÁŽNOU ČÁST SVÉ KARIÉRY, JE NĚJAKÉ OBDOBÍ, NA KTERÉ VZPOMÍNÁŠ NEJRADĚJI?
Nejraději vzpomínám asi na dvě období. Oba jsou spojena s vítězstvím v soutěži a postupem. První období, když jsem se po roce stráveném v Havířově vrátil do Horní Suché a pod vedením Tomáše Kalety a Ondry Sukače jsme tehdy vyhráli okresní soutěž starších žáků. Druhé období, když jsme pod vedením Mirka Zedníka a Davida Jeziorského vyhráli okresní přebor dorostu bez jediné porážky a postoupili do krajské soutěže. Na tyto okamžiky nikdy nezapomenu.
 
• SETKAL SES VE SVÉ KARIÉŘE S NĚJAKÝM SPOLUHRÁČEM NEBO TRENÉREM, KTERÝ TĚ NĚJAK VÝZNAMĚ OVLIVNIL?
Určitě Mirek Zedník a David Jeziorski. Po jejich příchodu do Horní Suché se v dorostu všechno změnilo. Na trénincích jsme dělali pokaždé něco jiného a naučili nás i úplně jiný styl hry. Tohle období mi dalo fotbalově asi nejvíc. Výsledkem byl hned v první sezoně postup.
 
• MÁŠ NĚJÁKÉHO OBLÍBENÉHO HRÁČE, FOTBALOVÝ VZOR?
Nejvíc jsem měl rád asi Franka Lamparda a Davida Beckhama.
 
• V TÝMU MUŽŮ HORNÍ SUCHÉ PATŘÍŠ K SLUŽEBNĚ NEJDÉLE HRAJÍCÍM, KDY JSI MUŽÍCH ZAČAL HRÁT A JAKÉ MÁŠ DALŠÍ CÍLE?
Za muže jsem první zápas odehrál, na konci jarní části sezony 2011/2012 ještě jako dorostenec, bohužel se v té sezoně zrovna sestoupilo z 1.A třídy. Na podzim jsem tehdy začínal v mužích už v 1.B třídě, kterou hrajeme dosud. Takže cíl je jasný a to postoupit do 1.A třídy.
 
• A JAK SE V TÉTO PRO SPORT NEPŘEJÍCÍ DOBĚ UDRŽUJEŠ KONDICI?
Občas sice zajedeme s rodinou na hory. Od ledna chodím pravidelně běhat, abych byl připraven, až budeme moci zase společně trénovat s týmem.
 
• ROMANE, VÍME, ŽE KROMĚ FOTBALU CHODÍŠ TAKÉ DO PRÁCE, MÁŠ TŘÍLETOU DCERU A LETOS JSI DOKONČIL STAVBU DOMU VPODSTATĚ VLASTNÍMA RUKAMA, JAK SE TO DÁ VŠECHNO ZKLOUBIT?
No moc dobře nedá. Bylo to náročné období jak fyzicky a tak psychicky. Z práce rovnou na stavbu a za tmy jsem byl doma. Malou jsem někdy vůbec neviděl, protože už spala, když jsem se vrátil domů. Fotbalu jsem se taky nemohl naplno věnovat tak, jak bych chtěl, bohužel jsou důležitější věci v životě a fotbal mě neživí. Díky kamarádům a rodině, kteří mi moc pomohli jsme to zvádli a to nejtěžší máme za sebou. Tak doufám, že už se budu moci věnovat fotbalu, jak jsem byl zvyklý dříve a také se více věnovat své rodině.
 
• HODLÁŠ V KLUBU POKRAČOVAT I PO SKONČENÍ KARIÉRY? UŽ TEĎ JSI JEDNÍM S LIDÍ, KTEŘÍ SE AKTIVNĚ ZAPOJUJÍ DO CHODU KLUBU.
Určitě chci, Horní Suchá je moje srdeční záležitost. Rád bych se podílel na chodu klubu, tak aby měl klub dobré výsledky na hřišti, a aby pro hráče byla čest zde hrát.
 
• V ROCE 2021 OSLAVÍ NÁŠ FOTBALOÝ KLUB 90 LET SVÉ EXISTENCE, MÁŠ PRO NĚJ NĚJAKÉ PŘÁNÍ?
Popřál bych klubu mnoho úspěchů v dalších sezonách, a aby své výročí mohl pořádně oslavit, pokud to situace dovolí.
 
Romane, děkuji za rozhovor.