Zápasy tohoto týdne
žádný zápas
Zápasy příštího týdne
žádný zápas
Hlavní partner
05.02.2021

STANISLAV RYT - ROZHOVOR S ODCHOVANCEM

STANISLAV RYT - ROZHOVOR S ODCHOVANCEM

Standa Ryt hraje v Horní Suché od svých deseti let. Hbitý štírek s výbornou technikou je vzorem věrnosti. Přes jeho nesporné herní kvality je věrný svému mateřskému klubu TJ Depos Horní Suchá. Hraje zde od roku 2006, postupně přešel od mladších a starších žáků přes dorost až po muže, v jejichž dresu dělá divákům radost již čtvrtou sezónu. Je podporován svou rodinou, jeho rodiče většinou na hornosušském stadionu nechybí - hraje totiž Suchá a Standa v jeiím dresu...
 
• STANDO, JAKÉ BYLY TVÉ FOTBALOVÉ ZAČÁTKY?
Na mé fotbalové začátky nevzpomínám moc dobře vzhledem k tomu, že jsem byl o dost menší a hubenější než ostatní. Bylo těžké se prosadit, ale postupem času jsem se s tím naučil pracovat. Čím déle jsem hrával, tím lépe jsem se naučil používat své nedostatky, spíše k rychlosti na hřišti. Po pár letech od začátku hraní bych už dokázal říct, že jsem byl sám se sebou spokojený.
• KDO TĚ K FOTBALU PŘIVEDL?
Shodou okolností kamarádi na základní škole. Bylo mi přibližně 10 let, když jsem si poprvé pořádně kopl do balonu. Fotbal mě velmi zaujal a bavil. Díky tátovi jsem u toho zůstal, protože kdysi hrával taky a podporoval mě.
• UŽ V MLADŠÍCH ŽÁCÍCH A V PODSTATĚ DO DNES JSI BYL VŽDY NEJHUBENĚJŠÍ ZE VŠECH OVŠEM VÝBORNĚ TECHNICKY VYBAVENÝ, POVAŽUJEŠ SVOU SUBTILNÍ POSTAVU ZA VÝHODU NA HŘIŠTI NEBO TO BYL A JE TVŮJ HANDICAP?
(haha) Docela jsem tuhle otázku čekal. Celkem mě pobavila, když jsem ji začal číst. No asi bych to nenazval jako handicap, spíše z mé zkušenosti bych řekl, že se s tím člověk musí sám poprat a naučit se s tím hrát, aby to mohl dobře využít na hřišti. Na druhou stranu je to i velká výhoda, protože jsem rychlý a hbitý.
• V HORNÍ SUCHÉ HRAJEŠ CELOU SVOU KARIÉRU, JE NĚJAKÉ OBDOBÍ, NA KTERÉ VZPOMÍNÁŠ NEJRADĚJI?
Určitě se jich najde spousta. Nejraději ale vzpomínám na dobu v dorostu, kde jsme měli super partu a hlavně trenéry, které rád zmíním, a to: Marek Szelong, Tomáš Koneš a Roman Raš. Na tohle období vzpomínám nejraději, protože nám trenéři předali hodně zkušeností do dalších let.
• JE NĚCO CO JE V NAŠEM FOTBALOVÉM KLUBU NA DOBRÉ ÚROVNI, ČÍM SE PODLE TEBE MŮŽE KLUB POCHLUBIT, A NAOPAK CO BY JSI V KLUBU ZMĚNIL K LEPŠÍMU?
Myslím si, že v našem fotbalovém klubu je vše na úrovni, jak od přípravek tak až po muže. Klub se určitě může pochlubit tím, že 90 let funguje bez jakékoliv pauzy. Neměnil bych asi nic.
• SETKAL SES VE SVÉ KARIÉŘE S NĚJAKÝM SPOLUHRÁČEM NEBO TRENÉREM, KTERÝ TĚ NĚJAK VÝZNAMNĚ OVLIVNIL?
Můžu říct, že mi hodně pomohli kluci, se kterými jsem hrál v dorostu, např. Ladislav Vrbacký, Patrik Szelong, Honza Chromík a další, kteří ovlivnili mou hru tím, že jsme se scházeli i mimo tréninky a chodili jsme hrát fotbal i na jiná hřiště. Z trenérů určitě Marek Szelong, ten mi dal do fotbalu nejvíce zkušeností.
• MÁŠ NĚJÁKÉHO OBLÍBENÉHO HRÁČE, FOTBALOVÝ VZOR?
V dětství jsem jich měl spoustu, třeba Lionel Messi nebo Fernando Torres. Teď už jen Marco Reus z Borussie Dortmund.
• JAKÝ JE TVŮJ FOTBALOVÝ CÍL, ČEHO BYS CHTĚL DOSÁHNOUT?
Můj fotbalový cíl byl vždy hrát někde ve vyšší lize, myslím si, že to byl nebo je cíl každého, kdo hraje fotbal. Teď momentálně je mým jediným cílem, aby skončila pandemie Covid a my jsme s klukama postoupili!
• A JAK SE TÉTO PRO SPORT NEPŘEJÍCÍ DOBĚ UDRŽUJEŠ V KONDICI?
Vzhledem k tomu, že mám docela fyzicky náročnou práci, tak více méně tam. Někdy si zajdeme s přítelkyní na hory, nebo si zajdu zaběhat.
• CO DĚLÁŠ, KDYŽ ZROVNA NEJSI NA HŘIŠTI NEBO V PRÁCI?
Abych pravdu řekl, sedím doma na gauči a dívám se na televizi (haha). Ale jak už jsem zmínil v předchozí otázce, většinou ty hory a běhání.
• V ROCE 2021 OSLAVÍ NÁŠ FOTBALOVÝ KLUB 90 LET SVÉ EXISTENCE, MÁŠ PRO NĚJ NĚJAKÉ PŘÁNÍ?
Určitě bych rád popřál jen a jen to nejlepší do dalších let.
Stando, děkuji za rozhovor.
Také děkuji a zdravím všechny naše fanoušky.