O klubu

cropped-logo@2x.png
TýmSoutěž
Muži1.B třída
Starší dorostKrajský přebor
Mladší dorostKrajský přebor
Starší žáciKrajský přebor
Mladší žáciKrajský přebor
Starší přípravkaOkresní přebor
Fotbalová školičkanehraje soutěž

Sportovní klub Horní Suchá je slezský fotbalový klub z Horní Suché, který byl založen roku 1931. Od sezony 2012/13 hraje v I. B třídě Moravskoslezského kraje – sk. C (7. nejvyšší soutěž). Má 6 mládežnických týmů.

Je jedním ze 3 činných oddílů hornosušské SK, která disponuje sportovním areálem na ulici U Lékárny, ve kterém se nachází hlavní budova se šatnami, sociálním zařízením a sálem s kapacitou 200 osob. Dále hlavním travnatým hřištěm s krytou tribunou o kapacitě 500 sedících diváků. Od roku 2018 má klub k dispozici také hřiště s umělým travnatým povrchem a osvětlením na místo bývalého škvárového hřiště. V areálu stadionu se také nachází 6 tenisových kurtů, z nichž centr kurt je osvětlen umělým osvětlením. K tenisovým kurtům přiléhá menší budova se sociálním zařízením. Stadion Horní Suché je rovněž vybaven venkovním amfiteátrem, ve kterém se pořádají v letním období kulturní akce.

Fotbalový oddíl má bohatou historii, po vítězství v krajském přeboru v sezoně 1974/75 se zde v období let 1975 – 1987 hrála Divize D (v období 1977 – 1981 byla 3. nejvyšší soutěží) a v letech 1991 – 1994 se v Horní Suché hrála Divize E. Největším úspěchem je 2. místo ve třetiligové sezoně 1978/79. Klubovými barvami jsou modrá a bílá.

V přátelských utkáních se hornosušští pravidelně setkávali s Baníkem Ostrava, porazili tehdy ligová mužstva Vítkovic, polských Katowic či německou Energii Chotěbuz.

V dresu Horní Suché nastupovali borci jako Miroslav Vojkůvka (v nejvyšší soutěži hrál za Duklu Praha a Baník Ostrava, se kterým se stal mistrem ligy), Josef Kolečko (mistr ligy s Baníkem Ostrava), Rostislav Halkoci (Baník Ostrava, Zbrojovka Brno), Křístek, Bialek, Gattnar, Sýkora, Menoušek, Dlouhý, Jan Laslop (v lize Sigma Olomouc a Vítkovice) a mnozí další. Nejznámějším odchovancem je bývalý reprezentant a držitel pěti ligových titulů se Spartou Praha Miroslav Baranek. Dalším odchovancem, který se uplatnil v nejvyšší soutěži, je Michal Šlachta se 164 ligovými starty.

V letech 1984 a 1988 získali sáloví fotbalisté Horní Suché titul mistra ligy. Někteří z nich pak reprezentovali Československo na Mistrovství světa.

Historické názvy

  • 1931 – ČSK Horní Suchá (Český sportovní klub Horní Suchá) a Lechia Horní Suchá (klub s hráči především polské národnosti)
  • 1939 – přerušil činnost
  • 1945 – obnovil činnost
  • 1948 – Sokol DPG Horní Suchá (Sokol Důl Prezident Gottwald Horní Suchá) – vznikl sloučením dvou do té doby samostatných klubů ČSK a Lechia
  • 1955 – TJ Baník DPG Horní Suchá (Tělovýchovná jednota Baník Důl Prezident Gottwald Horní Suchá)
  • 1975 – TJ Důl President Gottwald Havířov 6 – Horní Suchá (TJ DPG)
  • 1991 – TJ Důl František Horní Suchá (Tělovýchovná jednota Důl František Horní Suchá)
  • 2010 – TJ Depos Horní Suchá (Tělovýchovná jednota Depos Horní Suchá)
  • 2021 – Sportovní klub Horní Suchá (SK Horní Suchá)