O klubu

cropped-logo@2x.png
TýmSoutěž
Muži "A"1.A třída
Muži "B"Okresní přebor
Starší dorostKrajský přebor
Mladší dorostKrajský přebor
Mladší žáciOkresní přebor
Starší přípravkaOkresní přebor
Mladší přípravkaOkresní přebor

Sportovní klub Horní Suchá je slezský fotbalový klub z Horní Suché, který byl založen roku 1931. Od sezony 2022/23 hraje A tým v I. A třídě Moravskoslezského kraje – sk. B (6. nejvyšší soutěž). Má 5 mládežnických týmů. V roce 2022 založil Sportovní klub Horní Suchá také B tým mužů, který nastupuje v okresním přeboru Karvinska.

Je jedním ze 3 činných oddílů hornosušské SK, která disponuje sportovním areálem na ulici U Lékárny, ve kterém se nachází hlavní budova se šatnami, sociálním zařízením a sálem s kapacitou 200 osob. Dále hlavním travnatým hřištěm s krytou tribunou o kapacitě 500 sedících diváků. Od roku 2018 má klub k dispozici také hřiště s umělým travnatým povrchem a osvětlením na místo bývalého škvárového hřiště. V areálu stadionu se také nachází 6 tenisových kurtů, z nichž centr kurt je osvětlen umělým osvětlením. K tenisovým kurtům přiléhá menší budova se sociálním zařízením. Stadion Horní Suché je rovněž vybaven venkovním amfiteátrem, ve kterém se pořádají v letním období kulturní akce.

Fotbalový oddíl má bohatou historii, po vítězství v krajském přeboru v sezoně 1974/75 se zde v období let 1975 – 1987 hrála Divize D (v období 1977 – 1981 byla 3. nejvyšší soutěží) a v letech 1991 – 1994 se v Horní Suché hrála Divize E. Největším úspěchem je 2. místo ve třetiligové sezoně 1978/79. Klubovými barvami jsou modrá a bílá.

V přátelských utkáních se hornosušští pravidelně setkávali s Baníkem Ostrava, porazili tehdy ligová mužstva Vítkovic, polských Katowic či německou Energii Chotěbuz.

V dresu Horní Suché nastupovali borci jako Miroslav Vojkůvka (v nejvyšší soutěži hrál za Duklu Praha a Baník Ostrava, se kterým se stal mistrem ligy), Josef Kolečko (mistr ligy s Baníkem Ostrava), Rostislav Halkoci (Baník Ostrava, Zbrojovka Brno), Křístek, Bialek, Gattnar, Sýkora, Menoušek, Dlouhý, Jan Laslop (v lize Sigma Olomouc a Vítkovice) a mnozí další. Nejznámějším odchovancem je bývalý reprezentant a držitel pěti ligových titulů se Spartou Praha Miroslav Baranek. Dalším odchovancem, který se uplatnil v nejvyšší soutěži, je Michal Šlachta se 164 ligovými starty.

V letech 1984 a 1988 získali sáloví fotbalisté Horní Suché titul mistra ligy. Někteří z nich pak reprezentovali Československo na Mistrovství světa.

Historické názvy

  • 1931 – ČSK Horní Suchá (Český sportovní klub Horní Suchá) a Lechia Horní Suchá (klub s hráči především polské národnosti)
  • 1939 – přerušil činnost
  • 1945 – obnovil činnost
  • 1948 – Sokol DPG Horní Suchá (Sokol Důl Prezident Gottwald Horní Suchá) – vznikl sloučením dvou do té doby samostatných klubů ČSK a Lechia
  • 1955 – TJ Baník DPG Horní Suchá (Tělovýchovná jednota Baník Důl Prezident Gottwald Horní Suchá)
  • 1975 – TJ Důl President Gottwald Havířov 6 – Horní Suchá (TJ DPG)
  • 1991 – TJ Důl František Horní Suchá (Tělovýchovná jednota Důl František Horní Suchá)
  • 2010 – TJ Depos Horní Suchá (Tělovýchovná jednota Depos Horní Suchá)
  • 2021 – Sportovní klub Horní Suchá (SK Horní Suchá)